Czym są negocjacje?

Negocjacje jest to sekwencja wzajemnych posunięć poprzez które dwie strony dążą do wzajemnego porozumienia opierając się na różnego rodzaju kompromisach w poszukiwaniu takiego rozwiązania, które będzie satysfakcjonowałoby wszystkich zaangażowanych.

Jak prowadzić owocne negocjacje w biznesie? – kilka skutecznych technik negocjacyjnych

Negocjacje są porównywane często to gier lub teatru, dlatego, że negocjacje często odbywają się według odgórnych scenariuszy i wykorzystują rozmaite triki i strategie, które mają na celu przechytrzenia partnera i uzyskania w ten sposób pożądanych korzyści.

  1. Strategia ulegania – jest to jedna z najbardziej znanych strategii wykorzystywanych w negocjacjach w celu załagodzenia potencjalnego konfliktu. Wówczas bierze się pod uwagę to, czy nasze interesy i ich realizacja są ważne na tyle, aby pogorszyć stosunki z naszym partnerem czy też nie. Jeżeli nie są, przystajemy wówczas być może na mniej atrakcyjne warunki umowy, ponieważ w ten sposób zyskujemy sympatię i zaufanie naszego partnera.
  2. Strategia unikania – strategia ta jest bardzo podobna do wyżej opisanej strategii ulegania. Stosowana jest wówczas, gdy ma się do czynienia ze znaczenie silniejszym od nas partnerem i nie jesteśmy odpowiednio przygotowani w danym momencie do prowadzenia negocjacji. Strategia ta polega na odwlekaniu kontraktu do momentu, kiedy nasza przewaga znacząco się zwiększy.
  3. Strategia kooperacja – kolejną jedną z najczęściej stosowanych technik negocjacyjnych jest kooperacja, czyli innymi słowy, współpraca na równorzędnych zasadach między partnerami. Charakteryzuje się maksymalizacją korzyści dla wszystkich zaangażowanych stron.
  4. Strategia dominacji – jest to jedna z ofensywnych strategii stosowana w wypadku, kiedy wiemy, że mamy znaczącą przewagę nad partnerem. Na czym to polega? Strategia dominacji opiera się przede wszystkim na wykorzystaniu własnej przewagi i narzuceniu warunków, które są korzystne tylko dla jednej strony.