Z radością obserwujemy, że po przerwie spowodowanej pandemią, wynajem biur w Krakowie nie tylko powrócił do stanu sprzed 2020 roku, ale stale nabiera rozpędu, co jednoznacznie wskazuje na ogromne zainteresowanie przedsiębiorców i firm wysokiej jakości przestrzeniami biurowymi, które to wykorzystać można by do prowadzenia działalności gospodarczej.
Co jednak ciekawe, część z nich, szczególnie tych legitymujących się dość krótkim stażem zawodowym, nie zdaje sobie sprawy, że mogą wybierać pomiędzy biurami w tradycyjnym układzie gabinetowym, w przypadku którego każdy pracownik bądź grupa osób zatrudnionych posiada własne pomieszczenie, a tak zwanym układem open space, który sprawdza się wręcz idealnie w przypadku pracy kreatywnej. Jak dokonać wyboru, który okaże się być co najmniej korzystny w dłuższym okresie czasu? Sprawdźmy to!
Układ open space powinien zainteresować przedsiębiorców, w przypadku których specyfika prowadzonego biznesu wymusza ścisłą kooperację pomiędzy osobami zatrudnionymi oraz niezakłóconą, nieprzerwaną wymianę pomysłów i opinii.
Rozwiązanie takie nie sprawdzi się w przypadku branż tradycyjnych, jako że ogranicza ono do absolutnego minimum prywatność jednostki, co w niektórych przypadkach może negatywnie przekładać się na produktywność pracownika. Jeżeli więc działamy w branży promocyjnej, marketingowej, graficznej lub też im podobnej, która to ściśle powiązana jest z kreatywnym podejściem do zastanych problemów, model open space okazać się może strzałem w dziesiątkę.
Jeżeli jednakże nasze biuro świadczy usługi księgowe, z zakresu doradztwa prawnego, informatyczne, bądź też tłumaczeniowe, korzystniejszym będzie układ gabinetowy, bowiem to właśnie on pozwoli na intymność i kameralny charakter kontaktów pomiędzy zatrudnionymi ekspertami a interesantami.
Pracownicy będą mogli w takim przypadku swobodniej oraz z większą dozą autonomii realizować powierzone im zadania, a wyłącznie jeżeli zajdzie taka potrzeba – konsultować napotkane problemy z pozostałymi członkami zespołu. W ramach naszego artykułu poruszyliśmy oczywiście jedynie kilka branż, które często wyrażają zainteresowanie wynajmem przestrzeni biurowej w Krakowie. Doskonale zdajemy sobie sprawę, że istnieją firmy, które wymykają się jasnej klasyfikacji.
W ich przypadku właściciel powinien przeanalizować korzyści oraz negatywne strony każdego z opisywanych dziś rozwiązań i wybrać biuro w układzie, który jego zdaniem najkorzystniej przełoży się na produktywność podwładnych oraz na skuteczność wykonywania zleconych im zadań. Jak bowiem wiadomo, to właśnie te aspekty bezpośrednio przekładają się następnie na budowanie renomy firmy oraz zdobywanie zaufania konsumentów. Jeżeli okaże się, że wybrany model aranżacji biura nie sprawdza się w praktyce, można pokusić się o wypowiedzenie umowy za porozumieniem stron lub też – zmianę lokalu na bardziej korzystny po upływie terminu wynajmu.
Z pewnością pozwoli nam to zaoszczędzić sobie niemałej liczby problemów podczas dalszego rozwoju przedsiębiorstwa, które prowadzimy.