Otwórz własny biznes w swoim mieście

Własny biznes to kusząca sprawa, zwłaszcza tak bezpieczny jak butik franczyza. Jeśli planujesz założyć własną firmę, aczkolwiek nie posiadasz jeszcze na nią konkretnego pomysłu – nic straconego. Dla takich jak Ty, idealnym sposobem na własny biznes będzie franczyza.

Franczyza to inaczej biznes na licencji pod marką franczyzodawcy, czyli podmiotu, z którym zawierasz umowę i korzystać z jego logo, “know how” i wsparcia. Coraz więcej przedsiębiorców, zarówno tych początkujących, jak i doświadczonych, decyduje się na franczyzę.

To znacznie łatwiejszy sposób na prowadzenie biznesu. Znacznie redukuje stres, czas i energię poświęcaną interesom, a także koszty dotyczące na przykład reklamowania butiku. Reklama może na początku nawet przekraczać dochody z interesu czyniąc go całkowicie nieopłacalnym.

Przypisanie nowo otwartego butiku do znanej marki to znaczne ułatwienie dla przedsiębiorców. Sklep z szyldem z logo znanej marki może liczyć na wsparcie biznesowe i marketingowe franczyzodawcy, jego pomoc przy wyborze i wyposażeniu lokalu, w rekrutacji i szkoleniu pracowników, a także w regularnym towarowaniu i uzyskaniu korzystnych cen u dostawców. Franczyzobiorca nie będzie musiał martwić się ani o wystrój lokalu, ani o towar, ani o CRM.

Ale współpraca franczyzowa to także dodatkowe koszty. Trzeba być świadomym, że umowa obliguje do współpracy na czas określony lub nie, a także do uiszczania ustalonych w umowie opłat za korzystanie z udostępnionych przez franczyzodawcę przywilejów. Koszt inwestycji franczyzobiorcy obejmuje przeważnie wkład własny, a także wszelkie opłaty dotyczące uruchomienia lokalu. Co miesiąc także należy uiszczać opłaty franczyzowe (równe lub jako procent od sprzedaży).

Franczyza opłaca się zwłaszcza początkującym przedsiębiorcom. Franczyzodawca bowiem przekazuje swoje “know how” i wdraża partnera w meandry biznesu. Pozwala też czerpać ze swojej wiedzy i doświadczenia w zarządzaniu i rozwoju butiku. Pozwala to unikać ewentualnych błędów, które mogą minimalizować zyski i generować straty.