Mój adres IP, czyli co warto o nim wiedzieć?

Korzystając z internetu raczej wszyscy mamy świadomość tego, że mamy swój własny adres IP. Niestety na hasło mój adres ip nie wszyscy są w stanie cokolwiek więcej powiedzieć. Dlatego też w niniejszym tekście pochylimy się nad tym zagadnieniem.

Czym zatem jest adres IP?

Opisywany tu adres to swego rodzaju numer, który jest przypisany do urządzeń łączących się z siecią internetową. Tego typu adres jest protokołem internetowym, który to ma na celu ustalenie węzła w systemie sieciowym i ewentualną lokalizację. Tym samym można pokusić się o tezę, iż jest to swego rodzaju adres domowy przeznaczony do identyfikowania lokalizacji.

Adres IP jest powiązany ze standardami sieci połączonych przez internet, co ułatwia transmisję danych. W ten sposób znacznie podnosi się precyzja przesyłu danych, a także możliwość pobierania informacji online. W każdym przypadku jest on w zamierzony sposób przypisany do każdego węzła, aby w ten sposób ukierunkować lokalizację pakietu danych. Każdy taki protokół jest podzielony na część sieciową oraz część hosta.

Co umożliwia mój adres ip?

Za sprawą indywidualnie przypisanego adresu IP komputer łączy się z internetem, czyli de facto z innymi urządzeniami. Jest to zatem jakby odpowiednik kodu pocztowego, ulicy i numeru domu w przestrzeni internetowej. Rodzi to zatem pewne komplikacje i nie każdy chce, aby jego adres IP był tak powszechnie dostępny. Na szczęście i na to jest pewne rozwiązane.

W jaki sposób zwiększyć swoją prywatność ukrywając swoje IP?

Nie wszyscy chcącą, aby informacje na ich temat hulały w siei. Stąd też dążą oni do zachowania prywatności choćby w minimalnym stopniu. Możliwe jest przykładowo dzięki wykorzystywaniu do surfowania po internecie aplikacji zwanej VPN, czyli virtual private network. Jest to rozwiązanie pozwalające na podmianę adresu IP w taki sposób, że wirtualnie znajdujemy się w zupełnie innej lokalizacji. Co więcej, korzystając z VPN nasz ruch w sieci, jest szyfrowany i tym samym nawet nasz dostawca usług internetowych nie jest w stanie podejrzeć naszą aktywność online.