Kiedy żywienie zwierząt gospodarskich wymaga dodania lucerny?

Każde zwierzę ma inne wymagania żywieniowe. Jednocześnie należy pamiętać o pewnych ogólnych wytycznych, które dotyczą właściwego  żywienia zwierząt gospodarskich. Hodowca musi pamiętać, że wiosną,  latem i jesienią zwierzęta powinny otrzymywać wysokiej jakości siano lub trawy pastwiskowe. Z kolei w zimie ich żywienie można urozmaicić  paszami przechowywanymi(jak kiszonki lub baloty). W sytuacji, gdy zwierzęta wymagają więcej energii należy dodać im mieszankę zbożową do diety.

Czym jest lucerna granulowana?

Lucerna (alfalfa) jest wieloletnią rośliną strączkową, która jest stosowana na całym świecie, jako element produkcji paszy i siana. Przyczyną wykorzystania lucerny jest m.in. fakt, że rośnie dobrze na większości gleb, chociaż lepiej rośnie na glebach  dobrze zdrenowanych, żyznych, o pH 6-7,5. Dzięki posiadaniu głębokich korzeni palowych może także rosnąć na glebach słonych lub zasadowych, a także na obszarach narażonych na suszę czy na glebach nieurodzajnych. Do najważniejszej cechy lucerny zalicza się wysoką zawartość i strawność białka, dzięki czemu jest ona najczęściej wybieraną rośliną pastewną w wielu krajach. Należy jednak pamiętać, że młoda lucerna jest wrażliwa na mróz i przetrwa jedynie krótkie okresy zalania.

Lucerna to przede wszystkim pożywna roślina pastewna, która odznacza się wysoką zawartością białka (do 20%), które jest trawione na poziomie 70-75% u owiec i 75-80% u bydła, a jednocześnie posiada niską zawartość włókna (poniżej 30%). Dzięki tym cechom lucerna jest idealnym dodatkiem dla krów mlecznych bez względu na etap laktacji. Łodygi lucerny charakteryzują się większą włóknistością niż liście, lecz obydwa elementy zawierają nieduże ilości cukru.

Lucerna granulowana to doskonała roślina letnia dla zwierząt hodowlanych, która jednak może być podawana przez cały rok. Do jej zalet zalicza się:

  • zapewnienie cienia zwierzętom w okresie letnim
  • minimalizacja erozji gleby;
  • posiłek dla zwierząt, gdy inne rośliny nie rosną.

Z uwagi na swoje zalety lucerna stanowi jedną z najważniejszych roślin pastewnych w Australii. Lucerna zapewnia także więcej energii niż siano z traw i zawiera takie witaminy jak A i K oraz minerały(wapń, selen i cynk).

Lucerna jest powszechnie uprawiana na całym świecie, jako pasza dla zwierząt gospodarskich, ale też,  jako nawóz zielony w rolnictwie i ogrodnictwie czy element wielogatunkowych mieszanek pastwiskowych.

Dlaczego warto używać susz z lucerny?

Dodatek granulowanej lucerny reguluje procesy trawienne. Dodatkowo wspiera wzrost i rozwój młodych zwierząt, dzięki zawartości w swoim składzie potrzebnych witamin i minerałów(żelazo, magnez, potas, wapń i fosfor). Dzięki swoim właściwościom poprawia odporność oraz poprawia stan skóry, sierści, rogu kopytowego czy racic. Jest idealnym dodatkiem dla wszystkich grup zwierząt gospodarskich. Dawkowanie suszu z lucerny powinno się dawkować w dawce pokarmowej na poziomie:

  • do 15% dla koni,
  • do 20%, cielęta 5-8% w przypadku bydła(krowy i opasy),
  • do 20% dla królików,
  • do 10% w przypadku trzody chlewnej,
  • dla drobiu do 10%(gęsi, kaczki, kury nioski), natomiast brojlery 3%.