Ubezpieczenie kredytu hipotecznego lub gotówkowego. Na czym polega?

Ubezpieczenia kredytów oferowane przez banki najczęściej dotyczą kredytów, które mają być spłacane przez wiele lat. Przez tak długi okres wiele się może zdarzyć, stąd też chęć zabezpieczenia własnych interesów, ale nie tylko. Przedmiotem ubezpieczenia jest życie i zdrowie kredytobiorcy oraz utrata pracy przez niego w trakcie trwania okresu ochrony ubezpieczeniowej ustalonego w umowie.

Ubezpieczenie kredytu – Co powinieneś wiedzieć?

W dobrze pojętym interesie osoby biorącej kredyt, jest zaasekurować się przed sytuacjami, które mogą niekorzystnie wpływać na ciągłość spłat. Jeśli nie płacimy rat dłużej niż przez 90 dni, nasze dane trafiają do Biura Informacji Kredytowej jako nierzetelnego klienta. Z tego chociażby względu warto pomyśleć w przypadku np. kredytu hipotecznego o zabezpieczeniu na wypadek trwałej niezdolności do pracy czy utraty pracy.

Niektóre banki udzielają tzw. wakacji kredytowych, kiedy to można spłacać jedynie odsetki, a kapitał czeka na lepsze czasy. Warto też pomyśleć o ubezpieczeniu kredytu i w trudnym dla kredytobiorcy momencie życiowym, to ubezpieczyciel przejmuje całość lub część zobowiązań kredytobiorcy wobec banku.

Ubezpieczenie często wliczane jest do raty kredytu, ale zawsze powinno być całkowicie dobrowolne i klient podpisując umowę, musi być świadomy, z jakich elementów składa się rata kredytu. Wysokość składki jest ustalana na drodze negocjacji z uwzględnieniem danych charakteryzujących portfel obejmowany ochroną. Ochrona ubezpieczeniowa trwa od momentu podpisania umowy kredytowej do końca okresu kredytowania.

Ubezpieczenie kredytu hipotecznego

Następny artykuł planujemy napisać właśnie na ten temat. Śledźcie naszego bloga!

Zostaw swój komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *